Septembrové práce v záhrade
19. septembra 2022 2023-04-07 12:55
Septembrové práce v záhrade
Prvý jesenný mesiac sa už rozbehol a nás čaká v záhrade kopa práce. Od zberu plodov našej tvrdej práce na jar, kedy sme poctivo vysievali, polievali, okopávali, pleli burinu a čakali na prvé vyrastené rastlinky. Až po výsadbu nových druhov rastlín na zeleninové hriadky.
Ale september nie je len o zbere úrody zo zeleninovej záhrady. I v kvetinovej resp. okrasnej časti záhrady je stále veľa práce. Preto si poďme stručne zhrnúť najdôležitejšie úlohy, ktoré nás v septembri v našej záhradke čakajú a neminú.

Zeleninové hriadky
V septembri zberáme plody našej práce, ktorú sme robili počas celého roka. Dozrieva nám najmä plodová zelenina. Paradajky, papriky, baklažány, uhorky, tekvicová zelenina ako cukety či patizón. Tieto druhy postupne oberáme a keď vidíme, že nám začínajú uhorky, cukety a patizóny usychať a ich listy sa čoraz viac sfarbujú dožlta je čas na ich vytiahnutie z pôdy. Najideálnejšie je ich skompostovať. Kto však kompost nemá, uloží ich do príslušnej zbernej nádoby na bio odpad.
Ďalej zberáme hlúboviny – kapustu neskorú, kel neskorý, kel ružičkový, kaleráb neskorý, karfiol, brokolicu. Avšak môžu sa zberať aj neskôr. Fazuľu ťahavú, fazuľu kríčkovú a cícer.
Stále môžeme zberať vňať petržlenu až dokým ho v októbri nezozbierame, pažitku, kôpor, koriander či ligurček.
V septembri však môžeme aj vysievať. Vysievame špenát, poľný šalát čiže valeriánku poľnú, reďkovku, zimný šalát či rukolu.
Z byliniek, ktoré nám rastú v záhrade môžeme stále zbierať listy šalvie, mäty, medovky, vetvičky rozmarínu, tymiánu či listy bazalky a oregana.
Dôležitým bodom v zeleninovej záhrade v septembri je zelené hnojenie. Niektoré druhy vhodné na zelené hnojenie sa vysievajú už v lete, no v septembri môžete ešte vysiať horčicu bielu, repku ozimnú či žeruchu. Najčastejšie sa však používa horčica.
Na vybrané prázdne záhony stačí vysiať semená, polievať, počkať kým vyrastú na výšku 10 -15 cm, pokosiť, nechať trochu uvädnúť a zapracovať do pôdy. Niektoré druhy ako špenát, vika huňatá či raž sú vhodné na prezimovanie a následné skoré zapracovanie do pôdy v ďalšom roku.
Zelené hnojenie dodá do pôdy potrebné živiny, najmä dusík, chráni pôdu pred vysychaním, zlepšuje jej štruktúru, zabraňuje rastu burín.
Ovocná záhrada
Medzi ovocie, ktoré zberáme v septembri patria najmä skoré odrody hrozna a jesenné odrody jabĺk a hrušiek. Zberáme však aj neskoré broskyne, slivky, ringloty, mirabelky a nektárinky. Stáloplodiace druhy jahôd nám začínajú poskytovať ďalšiu, aj keď skromnejšiu úrodu sladkých plodov než na jar. Na rad prichádzajú aj lieskové a vlašské orechy, ale aj jedlé gaštany. Z drobného ovocia môžeme zberať černice či brusnice.
V rámci záhradných prác v ovocnej záhrade je potrebné odstraňovať vrcholky letorastov na viniči. Podporí to dozrievanie strapcov hrozna. September je vhodné obdobie na rez moruše a môžeme dokončiť presvetlovanie kôstkovín a orechov.
Pokiaľ ste sa dočítali až sem uznáte, že práce v záhrade je naozaj dosť. V druhej časti sa budeme venovať pre zmenu jeseni v okrasnej časti záhrady.
Autor: Ing. Lucia Kurčová
Related Articles
Najnovšie komentáre
Najnovšie články
Značky
brusnice Ing. Jozef Šumichrast Ing.Kurčová jablko jablko roka koláč med mesto Modra Modra môj košík zdravia nápoj nápoje okrasna zahrada okrasná záhrada ovocie ovocinárska únia slovenskej republiky pestovanie Pezinok polievka práca v záhrade práce v záhrade rady rastliny rastliny v záhrade recepty ruže v záhrade skladovanie skladovanie plodín Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora slovenský zväz včelárov slovenský zväz záhradkárov smoothie sneh SPPK spracovanie ovocia tuja tuje vianoce vianočný stromček zahrada zdravie zdravý recept Zemiakársky a zeleninársky zväz zima záhrada