Rady odborníkov

Príprava záhrady na jeseň

záhrada na jeseň

Príprava záhrady na jeseň

Jeseň pomaly klope na dvere a vy začínate premýšľať, čo všetko urobiť v záhrade tak, aby ste ju pripravili na nasledujúce chladné mesiace? Máme pre vás zoznam prác, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť.

záhrada na jeseň
Ilustračná fotografia; Zdroj: Photo by Slawek K on Unsplash

Všetky rastliny dnu

Všetky rastliny, ktoré ste počas teplých mesiacov “letnili” vonku, musia ísť dnu. Prvé mrazy prichádzajúce už na začiatku jesene, by ich totižto mohli zničiť. Pri presune rastlín dovnútra im nezabudnite vytvoriť správne podmienky pre život. Uistite sa, že majú presne také množstvo tieňa, svetla, vody, vlhkosti a živín, ktoré potrebujú.

Rýľovanie záhrady

Na rozdiel od jari, kedy je dôležité, aby bola pôda kyprá a sypká, je jeseň obdobím, kedy by mala zostať pevná. Namiesto jej okopávania sa preto pustite do rýľovania do hĺbky približne 20 cm.

Pri rýľovaní určite nájdete menší “odpad”, ako napríklad korienky a lístky rastlín alebo kamienky. Tie v pôde nenechávajte. Ručne ich všetky pozbierajte.

Ilustračná fotografia; Zdroj: Photo by Natalie Parham on Unsplash

Hnojenie záhrady

Pôda je po jari a lete unavená. Jeseň a zima preto pre ňu znamenajú čas na oddych a regeneráciu. Aby sa jej však regenerovalo čo najlepšie, mali by ste jej poskytnúť kvalitné hnojivo.

Jesenné hnojenie môžete vykonávať prostredníctvom minerálnych aj organických hnojív. Z organických je ideálny maštaľný hnoj a kompost.

Prekrytie pôdy

Pôdu môžete na jeseň prekryť vrstvou mulču alebo výsadbou ozimín. Zaistíte tak, že jesenné a zimné dažde nespôsobia eróziu. Plusom mulču je taktiež to, že do pôdy prinesie množstvo dôležitých živín.

Mulč si viete vytvoriť veľmi jednoducho sami doma. Jeho súčasťou môže byť slama, kôra, kartón alebo suché lístie. Keď ho máte hotový, aplikujte ho na pôdu rovnomerne v 5 až 10 cm hrúbke. Hrubšej vrstve sa vyhýbajte. Mohla pri prilákať škodcov, ako sú napríklad hraboše.