Rady odborníkov

Septembrové práce v záhrade 2

Záhon

Septembrové práce v záhrade 2

Druhá časť o septembrových prácach v záhrade je venovaná tomu, čo je pastvou hlavne pre oko. Svoje miesto si tu nájde výsadba trávnika, starostlivosť o živý plot alebo pravidlá výsadby do kvetináčov.

Okrasná záhrada

September je typický mesiac pre pár záhradných činností, ktoré sa už neskôr na jeseň nerobia a treba ich stihnúť do konca mesiaca. Ide o výsev trávnika trávnym osivom, dokončenie rezu živých plotov ihličnanov a vždyzelených rastlín a samozrejme výsadba cibuľovín.

 Trávnik

Jeseň spolu s jarným obdobím je ideálne obdobie na výsev trávnika. Na jeseň sú stále dostatočne vysoké teploty a dostatok vlhkosti a zrážok na to, aby sa nám trávnik pekne zakorenil. Ak sa teda rozhodneme založiť nový trávnik výsevom, tak by sme mali poznať pár základných úkonov, ktoré treba spraviť.
Najprv si dôkladne vyčistíme danú plochu, na ktorú budeme vysievať trávne osivo. Zbavíme ju burín, kameňov a iných nečistôt. Ak použijeme herbicíd, takúto plochu by sme mali nechať aspoň 2 týždne postáť kým burina nevyhynie, potom ju odstrániť a následne pokračovať v príprave pôdy ďalej.
Po zlikvidovaní buriny je potrebné danú plochu prekopať. Ideálne rotavátorom do hĺbky aspoň 15 cm. Ak máme ťažšiu ílovitú pôdu zapracujeme do nej piesok aby sa zlepšila priepustnosť pôdy. Prípadne zapracujeme organické hnojivá. Následne danú plochu vyrovnáme. Na to nám poslúžia buď hrable alebo smyky. Pôdu urovnávame dovtedy, kým nie je povrch dostatočne pevný a nezabárame sa.
Až teraz sa môžeme pustiť do samotného výsevu. Rovnomerne vysejeme trávne osivo po celej ploche trávnika najprv jedným smerom a potom do kríža, teda kolmo na prvý smer. Tak zabezpečíme, aby bolo osivo vysiate rovnomerne. Hrabľami ho mierne zapracujeme do pôdy cca 5 – 10 mm. Po vysiatí danú plochu dôkladne povalcujeme a zavlažíme miernym rosením, aby sa semeno nevyplavovalo.

Nasledujúce týždne sú kritické. Trávnik treba neustále udržiavať vlhký. Klíčenie trvá od 7 do 25 dní. Keď je trávnik zakorenený a má výšku cca 8 – 10 cm začíname s kosením. Potom postupne výšku kosenia znižujeme až na 3 – 4 cm.
Dôkladným založením trávnika predídeme neskorším problémom, ako sú nezrovnalosti v teréne alebo slabo zakorenený trávnik a následné dosievanie.

Celú jeseň však môžeme stále zakladať trávnik aj pomocou trávnych kobercov.

Okrem nového trávnika sa však treba postarať aj o ten starý, ktorý nám slúži už dlhšie obdobie. V jeseni začíname hnojiť hnojivom obsahujúcim Fosfor  (P) a Draslík  (K). Fosfor podporuje odnožovanie trávy a lepšie zakorenenie. Stále udržujeme vysoký obsah vlahy a živín. Kosíme podľa potreby, kým tráva stále rastie.

Mahónia cezmínolistá
Na snímke živý plot druhu Mahónia cezmínolistá. Zdroj: Unsplash.com

Živé ploty

Väčšina živých plotov sa reže 2 až 3 krát do roka. Patria sem napríklad nasledovné druhy.

Listnaté druhy s malými listami ako krušpán (Buxus), vtáčí zob (Ligustrum), dráč (Berberis).

Listnaté druhy s väčšími listami ako buk lesný (Fagus sylvatica), hloh obyčajný (Crataegus monogyna), hrab obyčajný (Carpinus betulus).
Tieto druhy režeme v máji/júni a druhý rez zopakujeme koncom leta, prípadne začiatkom septembra. Počas vegetácie ich môžeme priebežne zastrihovať podľa potreby čiže urobíme aj tretí rez.  

Vždyzelené druhy ako vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus), hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea), Mahónia cezmínolistá (Mahonia aquifolium), cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium), tis obyčajný ( Taxus baccata) sa režú 1 až 2 krát do roka a to v období máj/jún a august/september.

Vždyzelené druhy ako tuja západná ( Thuja occidentalis), cypruštek Lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana) sa taktiež môžu rezať aj 2 – 3 krát do roka.
Smreky či borovice je dobré rezať v období tvorby nových výhonkov čiže v júni.

Vo všeobecnosti platí, že živé ploty by sa mali rezať najneskôr do konca septembra, aby sa stihli rezy zaceliť a mladé konáriky zdrevnatieť. Takto rezané živé ploty sú dobre pripravené na zimu. V prípade dobrého počasia (teplé slnečné dni, bez prízemných mrazov či vysokej vlhkosti) môžeme spraviť rez pri tujách, borievkach, tisoch a cypruštekoch aj začiatkom októbra pokiaľ režeme iba jemné listy a nerežeme už do dreva. Čiže ak sa jedná skôr o estetický mierny rez.

Keď ideme rezať vyberáme si skôr zamračený deň, aby sa rezné rany na slnku nespálili.

Výsadba cibuľovín
September je ideálne obdobie na výsadbu nových druhov cibuľovín do záhonov ale aj do kvetináčov či do trávnikov. Ak je príliš teplé počasie je vhodné počkať s výsadbou na koniec mesiaca, prípadne začiatkom októbra. Aby sa nestalo, že by nám cibuľky predčasne vyrástli.
Najskôr si vyberieme druhové zloženie, čiže aké cibuľoviny si chceme na záhon alebo do kvetináčov zasadiť.

Na jeseň sa sadia všetky druhy, ktoré kvitnú na jar. Tulipány, narcisy, krókusy, snežienky, hyacinty, bledule, modrice, okrasné cesnaky, scilly, korunkovky, ľalie aj mnohé iné.
Výber stanovišťa je tiež dôležitý. Takmer všetky cibuľoviny milujú slnečné stanovište, chránené pred silným vetrom a mrazom a priepustnú hlinito – piesočnatú pôdu.

Výsadba do záhona

Ak ich vysádzame do záhonov tak si záhon najprv skypríme do hĺbky cca 30 cm, odstránime nežiaducu burinu, kamene, iné nečistoty a hrabľami upravíme povrch pôdy. Následne môžeme vysádzať. Rešpektujeme veľkosť cibuliek a hĺbku výsadby jednotlivých druhov. Väčšie cibuľky ako tulipány a narcisy sadíme hlbšie, menšie cibuľky ako krókusy či modrice sadíme plytšie.
Ideálne je sadiť cibuľky do skupín. Výška dospelej rastlinky je taktiež rozhodujúca.

Ak máme záhon, ktorý je pohľadovo jednostranný to znamená, že sa na neho pozeráme len z jednej strany, sadíme vyššie cibuľky dozadu a menšie dopredu. Vytvoríme tak pomyselný pravouhlý trojuholník.
Ak máme záhon, ktorý je viditeľný zo všetkých strán môžeme vyššie cibuľky zasadiť do strednej časti záhona a po bokoch zasadiť menšie druhy. Vytvoríme tak pomyselnú pyramídu alebo rovnostranný trojuholník.

Je potrebné zladiť aj farebne jednotlivé záhony. Vyberáme 2 až 3 farby, aby záhon nepôsobil ani nudne, ani rušivo. A jednotlivé druhy vyberáme aj podľa dĺžky kvitnutia, aby na záhone stále niečo kvitlo.

Už stačí iba zahrnúť cibuľky jemne zeminou a zalievať ak je suchá jeseň, alebo to nechať na prírodné zrážky, ak je naopak jeseň vlhká.

Záhon
Ukážka záhonov. Zdroj: Unsplash.com

Výsadba do kvetináčov

Ak si ich chceme dopestovať v kvetináčoch platia tu v podstate tie isté pravidlá ako pri výsadbe na záhon. Slnečné a chránené stanovište, dostatok vlahy, dobrá priepustná pôda. Avšak cibuľky sadíme do vrstiev. To znamená, že najväčšie cibule sadíme na spodok danej nádoby, menšie do stredu a najmenšie plytko pod povrchom. Nádoby vhodné na takúto výsadbu musia byť mrazuvzdorné a s dobrým odtokovým otvorom. Na dno nádoby musíme dať drenážnu vrstvu. Štrk alebo keramzit. Potom netkanú textíliu a následne substrát a cibuľky. Nádoby zavlažíme a postavíme ich na chránené miesto. Na zimu ich buď zakryjeme čečinou alebo lístím, alebo ich uložíme do pivnice a včas na jar ich vynesieme von do záhrady.

Výsadba v trávniku

Do trávnika vyrežeme potrebný otvor, kus trávnika odložíme nabok, skypríme pôdu, zasadíme cibuľky a trávnikovú mačinu vrátime naspäť, jemne pritlačíme a zavlažíme. 

Čo môžeme ešte robiť v septembri

Vysádzame nové okrasné kry a trvalky.

Presádzame a delíme trvalky.

Vysádzame ihličnaté a vždyzelené druhy krov.

Dokončíme rozmnožovanie muškátov a ruží odrezkami.

Pripravujeme pôdu, koly a sadenice na jesennú výsadbu ovocných stromov a krov.

Pripravujeme miesto a pôdu na výsadbu nového vinohradu.

Zakladáme nové záhony trvaliek, zakladáme skalky a vysádzame skalničky.
Vyberáme hľuzy okrasných rastlín ako sú kany, mečíky, veternice, georgíny, gladioly, frézie, cyklámeny, montbrécie, pivonky či begónie. Uskladníme ich na suchom a tmavom mieste.

Autor: Ing. Lucia Kurčová

Zdroje: JAKABOVÁ Anna, ŠVECOVÁ Soňa, HRUBÍK Pavel. 2014. Záhrada pre krásu. Praktické rady záhradkárom. Bratislava: Plat4M Books, s.r.o., 2014. ISBN 978-80-89642-12-0.

VALLO Ivan. 2016. Trávniky. Praktické rady do záhrady. Bratislava: Plat4M Books, s.r.o., 2016. ISBN 978-80-89642-27-4.

MARKLEY Robert. 2010. Živé ploty. BLV Verlagsgesellschaft mbH, Mníchov, Nemecko. ISBN 978 -80-255-0424-6.

https://www.zahrada.sk/magazine/kalendar-zahradkara-september-v-zahrade/

https://www.zahrada.sk/magazine/rozkvitnuta-jar-sa-rodi-na-jesen-co-treba-urobit-aby-jarne-cibuloviny-zakvitli/

https://www.zahrada.sk/magazine/ako-rezat-zive-ploty-poradime-vam/

https://www.rastlinky.sk/blog/kedy-strihat-zivy-plot.html