Rady odborníkov

Mulčovanie – ako na to?

mulčovanie, mulčovacia kôra

Mulčovanie – ako na to?

Mulčovanie pôdy je proces, ktorý dokáže priniesť množstvo výhod všetkým záhradkárom. Jeho pravidelným opakovaním si viete zaručiť krásny trávnik aj bohatú úrodu. Ako správne mulčovať a na čo všetko pri tom myslieť?

mulčovanie, mulčovacia kôra
Ilustračná foto: Photo by Paul Green on Unsplash

Čo je mulčovanie?

V jednoduchosti povedané, mulčovanie je technika pridávania vrstvy určitého materiálu na povrch pôdy. Jej cieľom je podporiť a zachovať vlhkosť pôdy a zároveň zamedziť rastu buriny.

Mulčovanie je pomerne novou technikou, ktorá nemá dlhú históriu. Je však úzko prepojená s kompostovaním, ktoré záhradkári využívali aj v minulých storočiach.

Aké výhody má mulčovanie?

Mulčovanie má veľké množstvo rôznych výhod. K tým hlavným sa radia:

  • Zadržiavanie vlhkosti – mulč zabraňuje vyparovaniu vody z pôdy, vďaka čomu pomáha udržiavať primeranú vlhkosť pre rastliny. To je obzvlášť dôležité počas teplých mesiacov a období sucha.
  • Kontrola teploty vody – mulč pôsobí ako izolačná vrstva, ktorá reguluje teplotu pôdy. Pomáha tak chrániť korene rastlín pred extrémnymi teplotami v lete aj v zime.
  • Zamedzovanie rastu buriny – hustá vrstva mulču zabraňuje rastu buriny tým, že jej znemožňuje prístup k svetlu a vzduchu. Znižuje tak potrebu namáhavého ručného vytrhávania.
  • Ochrana pred eróziou – mulč chráni pôdu pred vetrom a dažďom, vďaka čomu zabraňuje erózii a strate pôdy.
mulčovanie, mulčovacia kôra
Ilustračná foto: Photo by Maddy Baker on Unsplash

Ako správne mulčovať?

Mulčovanie sa skladá z niekoľkých krokov:

  1. Príprava pôdy – pred mulčovaním sa uistite, že je pôda zbavená buriny a dostatočne zavlažená.
  2. Výber mulču – na základe rastlín a klimatických podmienok vyberte materiál, ktorým budete mulčovať. Vhodná je kombinácia organických surovín ako je slama, lístie, seno, piliny, kôra a kartón.
  3. Nanášanie mulču – hotový mulč aplikujte na pôdu vo výške od 5 do 10 cm. Čerstvý a vlhký materiál nastieľajte len v tenkej vrstve. Suchý môžete aj v hrubšej. S celkovou hrúbkou mulču to však nepreháňajte, aby ste nelákali hraboše a iných škodcov.
  4. Údržba – mulč pravidelne kontrolujte a dopĺňajte podľa potreby