Marec v záhrade: Viete, aké práce vás čakajú?
7. marca 2025 2025-03-06 21:35
Marec v záhrade: Viete, aké práce vás čakajú?
Tretí mesiac tohto roka je o niečo teplejší ako prvé dva. Pre záhradkárov to znamená pomalý návrat do záhrad a konečne prvé väčšie práce. Premýšľate, ktoré to sú a na čo sa prichystať? Spísali sme pre vás zoznam s podrobnými informáciami, ktorý vám pomôže. Poďme sa naň pozrieť. marec v záhrade
Zeleninová záhrada
Ste milovníkom domácej zeleniny a každý rok ju sadíte? Alebo je toto pre vás prvá sezóna, keď tak budete robiť? Nehľadiac na to, do akej skupiny patríte, myslite na nasledujúce práce:
Príprava pôdy
Ešte predtým, ako sa pustíte do akejkoľvek práce, musíte najprv odstrániť všetky zvyšky rastlín (korene, listy, konáre) z povrchu pôdy. Tie by nielenže zavadzali pri sadení a hnojení, ale taktiež by mohli spôsobiť rozšírenie baktérií a chorôb.
Pôdu následne prekyprite a prekopte. Počas toho ju môžete aj pohnojiť. Na hnojenie je ideálne používať domáce hnojivo vo forme kompostu. Ak ho nemáte, zaobstarajte si vhodný typ z obchodu.
Pre čo najlepšie výsledky z pestovania by ste mali zistiť kyslosť pôdy. V prípade, že je príliš kyslá, pridajte do nej poľnohospodárske vápno.
Výsev prvej zeleniny priamo do pôdy
Počas marca sa môžete pustiť do výsevu niekoľkých druhov zeleniny. Je ale kľúčové, aby ste vedeli, kde a za akých podmienok tak urobiť.
- Parenisko – využiť ho môžete na predpestovanie priesad. Ideálne je na hlúboviny, cibuľu a šalát.
- Priesady – ak máte semienka kalerábu, uhoriek, melónov alebo kapusty určené na priesady, saďte aj tie.
- Voľná pôda – do nej zatiaľ vložte len semienka hrachu, reďkovky a mrkvy.
TIP ZÁHRADKÁRA: Žijete v teplejších oblastiach? Do voľnej pôdy môžete v druhej polovici mesiaca zasadiť aj zemiaky.

Ochrana rastlín a pôdy
V porovnaní s januárom a februárom je síce marec teplejší, no to neznamená, že by ste mali skončiť s ochranou niektorých citlivejších druhov rastlín a kvetov. Aj v tomto období sa totižto môžu objaviť nečakané mrazy, silný vietor alebo iné externé faktory, ktoré by mohli vašu úrodu zničiť.
Prejdite sa preto po svojej záhrade a sledujte, či ochranná vrstva z mulču alebo textílie, ktorú ste aplikovali pred nejakým časom, stále drží a je dostatočne hrubá. Ak nie, čo najskôr to napravte.
Spolu s rastlinami nezabúdajte chrániť aj trávnik či dokonca samotnú pôdu. Použiť na to môžete mulč. Ten stačí len rozsypať na povrch.
TIP ODBORNÍKA: Trávnik a pôdu ochránite aj tým, že po nich nebudete príliš často chodiť. Ak sa chcete prejsť po záhrade, používajte chodníčky alebo vychodené cestičky. Ťažšie dostupné miesta môžete zatiaľ vynechať. Skontrolujete ich, keď bude teplejšie.
Starostlivosť o bylinky
Máte doma nejaké bylinky? Marec je dobrým časom na to, aby ste sa pustili do ich starostlivosti. Jej súčasťou by mali byť tieto práce:
- Strihanie – bylinky dôkladne prezrite. Keď si všimnete, že majú suché alebo poškodené časti, odstráňte ich. Určite ich však netrhajte. Na odstránenie použite nožnice.
- Presádzanie – keď si všimnete, že niektoré bylinky sú väčšie, čo najskôr ich presaďte do väčších črepníkov. Pri presádzaní si dávajte pozor, aby ste neporušili stonky, lístky alebo korene.
- Výsev – v marci môžete vysievať bazalku, tymian, koriander, majoránku, šalviu, rozmarín, kôpor aj medovku. Bylinky sú síce odolné, no niekoľko týždňov ich nechajte ešte vnútri. marec v záhrade
Ďalšie práce
V zeleninovej záhrade dbajte aj na ďalšie práce, medzi ktoré patria:
- plánovanie výsadby,
- starostlivosť o skleník a parenisko (napr. vetranie, čistenie, zalievanie priesad a podobne),
- založenie nových záhonov,
- kompostovanie a údržba kompostéra,
- príprava zavlažovacieho systému,
- predpestovanie priesad v interiéri alebo skleníku.

Ovocná záhrada
Aj ovocná záhrada si vyžaduje v marci vašu pozornosť. Na to, aby sa jej darilo, si budete musieť dávať pozor na tieto detaily:
Rez ovocných stromov
Tretí mesiac v roku je skvelým časom na omladzovací a pokojne aj tvarovací strih. Myslite ale na to, že s týmto úkonom sa spája niekoľko pravidiel:
- Jadroviny – spadajú sem napríklad jablone a hrušky. V marci im môžete presvetliť korunu a odstrániť suché konáre. marec v záhrade
- Kôstkoviny – napríklad slivky, broskyne a marhule. Rezať by ste ich mali na prelome marca a apríla, kedy je riziko nečakaných mrazov veľmi nízke.
- Kríky – napríklad ríbezle, maliny, ostružiny a egreše. Odstráňte im všetky staré konáriky, ktoré by ich mohli pripravovať o dôležitú energiu.
Hnojenie ovocných stromov a kríkov
Ako sme už vyššie spomínali, na hnojenie je najlepší kompost, ktorý si urobíte sami doma. Spolu s ním môžete používať aj hnoj. Keď nemáte po ruke ani jednu z alternatív, stavte na minerálne hnojivá s vysokým obsahom dusíka, draslíka a fosforu.
Sadenie nových stromov a kríkov
V marci (najmä v druhej polovici) by pôda už nemala byť zamrznutá, takže sa môžete pustiť do sadenia nových stromov a kríkov, ako sú:
- Ovocné stromy – jablone, čerešne, marhule, hrušky, slivky.
- Kríky – maliny, ríbezle, egreše, čučoriedky, ostružiny.
Marec je zároveň ideálny aj na presádzanie stromov a kríkov.
Oprava konštrukcií a záhradných prvkov
Všimli ste si, že sa plot, bránka alebo iná konštrukcia počas zimy zničila? Pustite sa do opravy, aby sa jej stav nezhoršil. Keď budú škody príliš veľké alebo si s nimi nebudete vedieť dať rady, obráťte sa na odborníkov.
Ďalšie práce
Pri starostlivosti o ovocnú záhradu dbajte aj na tieto úkony:
- starostlivosť o jahody (čistenie, hnojenie),
- čistenie malín,
- starostlivosť o vinič (rez, čistenie, hnojenie),
- údržba okolia ovocných stromov.

Okrasná záhrada
Okrasná záhrada prináša počas roka veľké množstvo radosti. Chcete, aby bola najbližšia sezóna čo najúspešnejšia? Spísali sme pre vás všetky dôležité práce. marec v záhrade
Čistenie záhrady po zime
Zima je pre záhradu náročným obdobím. To je dôvod, prečo by ste ju mali dôkladne skontrolovať a z chodníkov či terás upratať všetok neporiadok vo forme vetvičiek, konárikov, suchého lístia a podobne.
Vyčistiť by ste mali aj kríky, stromy a rastliny, no dávajte si veľký pozor, aby ste ich nepoškodili.
Rez okrasných drevín a kríkov
V marci sa môžete pustiť aj do rezu okrasných kríkov:
- Tvarovací rez – vhodný je napríklad pre tuje a cyprušteky.
- Omladzovací rez – poskytnite ho najmä hortenziám, tavoľníkom a budlejám.
- Odstránenie poškodených alebo napadnutých častí – tento úkon je určený úplne všetkým stromom a kríkom.
Hnojenie kvetín a rastlín
Hnojenie potrebuje nielen zeleninová a ovocná záhrada, ale aj tá okrasná. Pravidlá sú veľmi podobné ako pri prvých dvoch. To znamená, že najlepšie funguje kompost a hnoj, no keď ich nemáte, môžete siahnuť po kupovanom hnojive špeciálne určenom na rastliny, ktoré aktuálne máte.
Výsadba nových rastlín
Teplejšie počasie v marci vytvára dokonalé podmienky na sadenie jarných cibuľovín ako sú gladioly, ľalie či iskerníky. Ďalej môžete vysádzať aj pivonky, margaréty, stračonôžky, magnólie, azalky alebo okrasné jablone.

Ďalšie práce
Aj v okrasnej záhrade vás čakajú ešte dodatočné práce, ako sú:
- starostlivosť o trávnik (vertikutácia, dosievanie riedkych miest, hnojenie),
- starostlivosť o jazierka a vodné prvky,
- oprava a údržba záhradných dekorácií,
- starostlivosť o ruže (odstránenie zimnej ochrany (napr. mulču), rez, odstránenie suchých alebo poškodených výhonkov, hnojenie),
- príprava skalky,
- obnova dekoračných prvkov a doplnkov (natieranie, čistenie, oprava).
Úvodná fotografia; Zdroj: Photo by Ekaterina Novitskaya on Unsplash marec v záhrade
Related Articles
Najnovšie komentáre
Najnovšie články
Značky
brusnice Ing. Jozef Šumichrast Ing.Kurčová jablko jablko roka koláč med mesto Modra Modra môj košík zdravia nápoj nápoje okrasna zahrada okrasná záhrada ovocie ovocinárska únia slovenskej republiky pestovanie Pezinok polievka práca v záhrade práce v záhrade rady rastliny rastliny v záhrade recepty ruže v záhrade skladovanie skladovanie plodín Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora slovenský zväz včelárov slovenský zväz záhradkárov smoothie sneh SPPK spracovanie ovocia tuja tuje vianoce vianočný stromček zahrada zdravie zdravý recept Zemiakársky a zeleninársky zväz zima záhrada