Novinky Správy

Výstava Jeseň v záhrade a výsledky súťaže Jablko roka 2022

ilustrak_jablko roka2022_martinjasenovec_mkz

Výstava Jeseň v záhrade a výsledky súťaže Jablko roka 2022

V dňoch 14-15.10.2022 sa konalo na Trenčianskom výstavisku EXPOCENTER podujatie Jeseň v záhrade. Návštevníci mohli vidieť vyhodnotenia súťaží o Najkrajšie jablko a Jablko roka. Organizátori mysleli aj na  sprievodný program. Ten ponúkol napr. ukážky správneho rezu drevín a množenia ovocných stromov, odborné prednášky ale aj jesenné inšpirácie ako si skrášliť svoj príbytok aby bol „in“. Súčasťou výstavy bola aj časť venovaná včelárom a výrobkom z medu.

 

Sme malí, ale príkladom pre celý svet

Jedným z rečníkov na úvodnom otvorení Výstavy Jeseň v záhrade bol aj predseda Slovenského zväzu včelárov* Ing. Milan Rusnák: „Priatelia, chcem Vás povzbudiť do ďalšej práce. V Turecku sme boli súťažiť s našimi medmi. Vyhrali sme 28 medailí, čo je vynikajúce. Bez nadsádzky Slovensko je najlepšie v Európe, sme malí, ale kvalitou medu príkladom pre celý svet. Slovenskí spotrebitelia nemusia siahať po medoch, či včelích produktoch zo zahraničia, pretože tie najlepšie majú priamo doma,“ dodal Ing. Milan Rusnák. Za Slovenskom sa v počte medailí umiestnili napríklad krajiny ako Poľsko, Ukrajina, Nemecko, či Brazília.

*(Pozn. redakcie- Slovenský zväz včelárov je členom medzinárodného včelárskeho združenia Apimondia)

Výsledky súťaže Jablko roka a najkrajšie jablko

Na 26. ročníku súťaže Najkrajšie jablko, bolo podľa organizátorov zaslaných spolu 753 vzoriek, z ktorých bolo 13 vyradených pre nevyhovujúci stav v rámci posudzovania. Svoje vzorky poslalo takmer 250 pestovateľov jabĺk. Spomedzi všetkých vzoriek bolo vybraných 15.  Na prvom mieste sa umiestnil Ing. Peter Molda, na druhom MUDr. Ivan Hlavatý a na treťom mieste Dominik Molda.

V rámci súťaže Jablko roka 2022 odborná komisia hodnotila odrodovú pravosť a kvalitu (t.j. tvar, veľkosť, vyrovnanosť a odrodové znaky plodov). Na prvom mieste sa umiestnilo jablko odrody Evelina® – vypestovaná pre Dobrého Ježka v DANUBIUS FRUCT spol. s r. o. Dunajská Lužná, druhé miesto patrilo tiež firme DANUBIUS FRUCT s. r. o. tentokrát s odrodou SMERALDA® a na treťom mieste bolo jablko odrody GOLDEN PARSI DA ROSA vypestované na Poľnohospodárskom družstve v Čachticiach.

Medzi ocenených pestovateľov patrili aj BIOPLANT s.r.o. Ostratice – odrody ORLEÁNSKA RENATA a REVENA; Sady Tekova, Tekovská Breznica – odroda GALA SCHNICKORED; PLANTEX s.r.o. Veselé pri Piešťanoch – odroda GALAVAL, FUJI KIKU FUBRAX a WILTON´S RED JONAPRINCE; Poľnohospodárske družstvo Čachtice – odroda GAIA a DANUBIUS FRUCT s.r.o. Dunajská Lužná za odrodu GOLDEN DELICIOUS REINDERS.

Jedzte jablká zo svojej záhrady

„Všetko má svoj čas. Napríklad čas na dozretie v sade a tam má každé jablko svoj pôvod. Ctené publikum rád by som Vám odovzdal jednu myšlienku: Majme úctu ku každému plodu“, hovorí Ing. Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie Slovenskej republiky (OUSR) a pokračuje: „ Za úniu ovocinárov môžem povedať, že prežívame krízu. Jablká nevieme uskladňovať kvôli vysokým cenám energii. Keby sme vedeli zjesť svoju domácu (slovenskú) úrodu do februára máme čo jesť, tak by to bolo dobré. Prosím Vás, vplývajte na svojich kolegov, známych, priateľov : jedzte jablká zo svojej záhrady, dediny, mesta a až potom tie zahraničné“, hovorí predseda Ovocinárskej únie Slovenska Ing. Marián Varga.

Reálne skúsenosti pestovateľov jabĺk

Momentálne náročné podmienky pre pestovanie zhodnotil Ing. Peter Turlík z Ovocinárskeho družstva Bonum nasledovne: „Pestovať kvalitné a chutné jablká je v súčasnosti náročné. Spomeňme len rastúce ceny energii, mzdy zamestnancov alebo aj investície do ochrany proti prízemným mrazom. Aj za týchto podmienok, sme získali prvé miesto v súťaži Jablko roka 2022 čo nás teší“, hovorí Ing. Turlík a dodáva: „Môžeme tak nadviazať na tradíciu z predchádzajúcich ročníkov, kedy sme tiež mali úspech s odrodou Evelina®. Faktom ostáva, že osamotený pestovateľ si v tomto globálnom svete nepomôže sám. „Len vďaka spolupráci, môžu získať pestovatelia pridanú hodnotu za ich produkt. Byť organizovaní v odbytovom združení je pre pestovateľov príležitosť zdieľať spoločne problémy a pomáhať ich aj spoločne riešiť. Rovnako dokáže na trhu prostredníctvom centrálnej cenotvorby obstáť v enormnej konkurencii, ktorá je obrovskou hrozbou najmä z okolitých štátov,“ hovorí Ing. Turlík.

Podľa Turlíka iba spoločným úsilím dokážu pestovatelia ponúknuť relevantnú ponuku ovocia a súčasne môžu kumulovať dostatočné zdroje na to, aby mohli investovať do efektívneho skladovania a pozberovej úpravy ovocia. Pozberová úprava ovocia je tiež veľmi dôležitá. Vývoz u nás dopestovaných jabĺk na spracovania napr. do Nemecka (v prípade ovocných nektárov) je momentálne lacnejší ako takéto spracovanie na Slovensku.

„Vytvorenie výrobnej linky a zabezpečenie vhodných priestorov je finančne náročnejšie. Brzdí nás však aj slovenská legislatíva“, hovorí pestovateľka z firmy BIOPLANT s.r.o. Ing. Jana Žatková, tajomníčka OÚSR a dodáva: „Pre nás je podstatné dostať úrodu po zbere čo najskôr do predaja. Pokiaľ by jablká boli príliš dlho v sklade, môžu  stratiť  na kvalite.“

Podľa Žatkovej by bolo ideálne, keby sme vedeli spotrebovať to, čo sa u nás dopestuje. „Náklady na pestovanie rastú, spomeňme napr. mzdy zamestnancov, elektrická energia a pod. Nie je to ale iba o nákladoch. Situácia je náročná aj pri vyjednávaní s reťazcami. Tie tlačia nato aby sme im  predali ovocie čo najlacnejšie. Keď sa uzavrie kontrakt, pestovateľská cena nereflektuje  náklady“, hovorí Ing. Žatková.

 

Výstava Jeseň v záhrade a celoslovenská súťaž Slovenského zväzu záhradkárov o najkrajšie jablko priniesla v sprievodnom programe okrem poradenstva s pestovaním ovocných drevín, odborné prednášky, ukážky rezu a množenia ovocných drevín. Zaujímavá bola možnosť degustácie a určovania odrôd jabĺk s Ing. Evou Šidovou a Bohumírom Mojžišom zo Slovenského zväzu záhradkárov.

Pani inžinierka Šidová si zobrala do ruky hrušku a hovorí: „Toto je Grumnovská odroda hrušiek. Začala mať chrastavitosť a veľmi málo odrôd z nej bolo. Je to taká jesenná odroda.“ Najlepšie bolo vidieť zanietenie s akým či už pani Šidová alebo pán Mojžiš hovorili o jednotlivých odrodách a radili ako sa správne starať napr. o stromčeky.

Výstava Včelár a konferencia zlepšovateľov a vynálezcov vo včelárstve

Na podujatí Jeseň v záhrade bolo okrem expozície Slovenského zväzu záhradkárov aj výstava Včelár a konferencia zlepšovateľov a vynálezcov vo včelárstve.

Návštevníci sa mohli tešiť nielen na vyhlásenie výsledkov súťaže o najlepší med, peľ, vosk a medovníky a medovinu, ale aj na cenné rady odborníkov. „Základom správnej medoviny je kvalitný med a voda,“ hovorí vedúci sekretariátu Slovenského zväzu včelárov a včelár Ing. Jozef Čápek , PhD. a pokračuje: „ Keď sa zmieša voda s medom, môžeme dať viac cukru aby bola lahodnejšia. Pridáme živnú soľ a kvasinky. Štyri až šesť týždňov nechávame kvasiť a potom stáčame do fliaš. Dva roky by mala medovina vyzrieť a potom sa môže predávať,“ dodal Ing. Čápek.

Slovo na záver

Pri pohľade na mladú generáciu nielen pestovateľov, ale aj včelárov vidieť jediné. Zanietenie a chuť k práci, ktorú im vložili do vienka ich rodičia. Teraz bude na nich, aby pokračovali v kvalitnej práci, ktorej plody chutia nám všetkým.